Sterowanie

Jednym z ważniejszych aspektów w trakcie podejmowania decyzji nad roletami jest rodzaj jego sterowania. W klasyfikacji można wyróżnić dwa podstawowe sposoby: ręczne oraz elektryczne, z kolei one różnią się również między sobą.  Poniżej przedstawiamy możliwości zastosowanie sterowania w naszych roletach.

 

Sterowanie ręcznepodstawowe rozwiązanie do rolet zewnętrznych, sterowane za pomocą siły własnych mięśni. Do rozwiązań standardowych zaliczamy zwijacze linka oraz zwijacze korba do rolet o wadzę większej niż 11 kg. Dodatkowym rozwiązaniem są zwijacze wyposażone w pasek, sporadycznie używane ze względu na większe straty ciepła przy tak zwanej „przelotwóce”, przedmiocie przeprowadzającym linkę/taśmę z zewnątrz do środka pomieszczenia. Rolety ręczne stosuje się do 22 kilogramów pancerza z osprzętem! Ich zalętą jest prostota użytkowania, ta opcja nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wyróżniają się przede wszystkim widocznymi elementami zamontowanymi przy oknie.

zwijacze

Sterowanie elektrycznezwane inaczej automatycznym, stało się standardem w dzisiejszych czasach. Zdecydowanie ułatwia, zapewnia wygodę oraz komfort użytkowania. Pozwala na oszczędność energii oraz czasu, poprawiają skuteczność ochrony antywłamaniowej. Montowane wewnątrz stalowej rury nawojowej połączonej z pancerzem rolety, przez co jest niewidoczny dla użytkownika, ponieważ zawsze osłania go obudowa w postaci skrzynki. Jako silniki elektryczne wymagają doprowadzenia zasilania w okolice okna.

sterowanie przewodowe doprowadzenie prądu

Przykładowy schemat sterowania przewodowego.

Można wyróżnić trzy podstawowe rozwiązania w jaki sposób możemy sterować napędami rolet:

a) sterowanie przewodowe - wymaga instalacji elektrycznej między włącznikiem rolety a jej silnikiem. Rolety obsługuje się za pomocą montowanych na ścianie, prostych przełączników klawiszowych lub bardziej zaawansowanych włączników z wbudowanym zegarem sterującym.

przełącznik klawisz

b) sterowanie radiowe - sterowanie za pomocą nadajników poprzez fale radiowe. Piloty zwane inaczej nadajnikami umożliwiają nam prostą intuicyjną obsługę rolet zewnętrznych z możliwością doboru ich pod względem designu. Takie nadajniki w zależności od opcji mogą obsługiwać od 1 rolety do 99 rolet osobno lub tak zwanych grup, przykładowo parter, piętro, salon, kuchnia itp. Bardziej rozwnięte piloty posiadają możliwość sterowania czasowego - otwierania o określonych godzinach, dniach oraz wakacyjnego - losowa roleta otwiera się raz na jakiś czas, symulując obecność domowników. Wyróżniamy piloty przenośne oraz ścienne.

piloty

Dodatkową zaletą sterowania radiowego jest to że można je skonfigurować do sterowania za pomocą telefonu/tabletu używając do tego dedykowanego produktu, dzięki czemu możemy sterować roletami z każdego punktu na ziemi z dostępem do internetu. Niektóre z silników posiadają komunikacje dwukierunkową umożliwiającą podglądnięcie stanu rolety(otwarcia/zamknięcia).

yooda smary control

c) sterowanie mieszane - połączenie sterowania radiowego z przewodowym. Oba sposoby sterowania są wtedy stosowane zamiennie. Użytkownik ma zwykle do dyspozycji przełączniki klawiszowe przy każdej rolecie, a także pilota, obsługującego całą grupę rolet. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość swobodnego sterowania roletami nawet, gdy chwilowo nie możemy znaleźć pilota.

Silniki rolet zewnętrznych można również wyposażyć w system detekcji przeszkód, zamiennie nazywane przeciążeniem. Silniki po napotkaniu przeszkody podczas opuszczania się jak i oblodzenia prowadnic rolety w trakcie ich podnoszenia wyłączają się. Pozwala to m.in. na uchronienie samego silnika przed uszkodzeniem, pancerzy rolet i ich wieszaków, jak i innych rzeczy które znajdują się na linii zamknięcia rolety. Jest to dość istotne w wypadku sterowania radiowego i większej liczby napędów, gdzie w trakcie zamykania wszystkich rolet na raz nie jesteśmy w stanie zaobserwować czy któraś z rolet będzie mieć problemy z zamknięciem. To rozwiązanie doceniają zwłaszcza troskliwi rodzice, którzy obawiają się o swoje pociechy.

W ofercie posiadamy trzech producentów sterowania do rolet:

yooda logo

somfy logo

mobilus logo